Obecné příznaky březosti
Příznaky poukazujícími na březost je postupné zvyšování tělesné hmotnosti feny, její zklidnění, změna v utváření dutiny břišní. Zvýšení tělesné hmotnosti u fen je nejvýraznější mezi 4.-6. týdnem od nakrytí. K výrazným tvarovým změnám dutiny břišní dochází mezi 50.-55. dnem březosti.
Změny v chování a temperamentu mohou být také nepřímým ukazatelem březosti. Některé feny se stávají s postupující graviditou klidnějšími a přítulnějšími. Mohou mít také zvýšený apetit. Ovšem tyto projevy neplatí pro všechny feny stejnoměrně.
Na březost mohou dále poukazovat změny na mléčné žláze, kdy se zvětšují prsní bradavky, zčervenají napřimují se. Již kolem 50. dne gravidity může být zjištěna laktace.
V poslední fázi březosti lze sledovat vaginální výtok.
Abdominální palpace
Vyšetření dutiny břišní pohmatem. Březí děloha se nám jeví nejprve jako kuličky (plody), které se pak zvětšují na velikost ping-pongového míčku, poté se celý děložní roh zvětšuje je již špatně hmatný.
V poslední fázi gravidity lze sledovat viditelné pohyby plodů na stěně dutiny břišní.
Ultrazvukové vyšetření
Ultrazvukové vyšetření je nejpřesnější a nejčastěji používaná metoda stanovení březosti. Vyšetření se provádí mezi 26.-30. dnem gravidity, kdy embrya se zobrazují jako bílé struktury na černém pozadí embryonálního váčku.
K tomuto vyšetření je třeba fenu vyholit na bříšku a nanést na kůži gel . Pacient zaujme pro něj nejpříjemnější polohu – vleže na boku, ve stoje nebo u majitele v náručí.
Přesné určení počtu plodů je problematické, především v pozdější fázi březosti, kdy se jednotlivé plody mohou překrývat. Proto je počet budoucích mláďat vždy orientační.
Rentgenologické vyšetření
Optimální doba na RTG vyšetření gravidity je od 45. dne březosti, kdy jsou již kostry plodů částečně osifikovány.
Pomocné metody
Mezi pomocné metody patří vyšetření krve, kde díky probíhající březosti dochází ke změnám krevních parametrů.