Blechy
Je až s podivem, jak se ještě v dnešní době bere na lehkou váhu napadení psů a koček blechami. Dozajista kdysi humorně vyřčené rčení “každý správný pes má blechy” má stále ještě mnoho vážných vyznavačů. Řekněme si proto důvody, proč je tak žádoucí psa nebo kočku blech zbavit.
- Blechy svého hostitele činí neklidným a nervózním. Vžijme se do pocitu, že bychom podobné problémy zažívali my samy.
- Blechy svým masivním výskytem mohou u štěňat a malých plemen způsobit chudokrevnost a vážně tak ovlivnit jejich celkový zdravotní stav.
- Blechy jsou významným mezihostitelem tasemnice psí a při pozření blechy při jejich vykusování ze srsti se pes touto tasemnicí nakazí. Uvádí se, že každá šestá blecha obsahuje vývojové stadium tasemnice psí.
- Blechy jsou velmi častou příčinou alergických reakcí psů a koček projevující se těžkým poškozením kůže a dlouhodobých onemocnění.
Jakým způsobem blechy zlikvidovat?
V současné době máme v boji proti tomuto parazitovi mnoho účinných zbraní. Vzhledem ke skutečnosti, že 90% bleší populace nepřebývá na svém hostiteli, nýbrž mimo něj v podobě vajíček a larev, nemá téměř žádný smysl používat jednorázové ošetření krátkodobě působícím preparátem. Šamponem svému chlupáčovi ulevíme okamžitě, avšak na toto ošetření by mělo navazovat další opatření formou dlouhodobě působících sprejů, nasazení antiparazitárního obojku nebo aplikací tzv. spotů na kůži v oblasti kohoutku, mezi lopatkami. Podle typu zvoleného přípravku bychom měli ošetření pravidelně opakovat s tím vědomím, že nejkritičtějším obdobím je konec léta.