Celá řada majitelů společně se svými čtyřnohými kamarády si dnes celkem běžně užívají společně volných dní o letní i zimní dovolené. Je to jistě v pořádku a jenom to upevňuje vztah mezi psem a jeho pánem. Povězme si o některých zásadách, které bychom neměli opomenout.
Nejprve bychom měli zmínit, za jakých okolností není vhodné s pejskem cestovat vůbec. Platí to obzvlášť o štěňatech do 6 měsíců, tzn. dokud není dokončeno základní očkování. Výjimkou jsou štěňata, jež se do zahraničí vypravují za svým novým majitelem. Je pak nezbytné zjistit si podmínky importu v dané zemi a zařídit se podle nich.
Na cestách se také necítí příliš dobře březí feny, staří psi, nemocní psi, zvláště pacienti s onemocněním srdce, ledvin a kloubů. Velké problémy by mohly nastat u psů nenavyklých na cestování v dopravních prostředcích, nezvladatelných a psychicky nevyrovnaných psů.
Evropský pas psa
K samotnému vycestování s pejskem nebo kočičkou nepotřebujete mnoho. Je to především samotný pasažér. Ten musí být vybaven mezinárodním očkovacím průkazem (se vstupem do EU se budou podmínky poněkud lišit), ve kterém je vyznačeno platné očkování nejen proti vzteklině, ale i dalším infekčním nemocem (psinka, parvoviróza, hepatitida apod.) podle požadavků jednotlivých států. Do téhož průkazu je nutné před odjezdem do zahraničí ještě nechat potvrdit veterinárního lékaře státní správy potvrzení o nákazové situaci v místě. Jedná se o tzv. “kulaté razítko”. Platnost tohoto “víza” je různá, většinou 2-3 měsíce.
Jak se psem cestovat
Toto jsou opatření, jež udělat musíme. Ale jsou tu ještě další, která bychom udělat měli v zájmu šťastného návratu. Začíná to již cestováním. Většinou se psem cestujeme autem. U pejsků trpících kinetózami je nutné podat asi hodinu před jízdou Kinedryl či Nokinal k eliminaci nebo alespoň zmírnění příznaků. Je velmi důležité uvědomit si, že pes vzhledem ke svému způsobu termoregulace dýcháním ztrácí schopnost ochlazovat přehřátý organismus v uzavřeném prostoru při vysoké teplotě okolí. Auto je z tohoto pohledu přímo “ideálním” místem. Na delší cestu bychom se proto se psem vydávat spíše na noc, vykonávat pravidelné alespoň 15 – 20 min. přestávky a dotovat psa dostatečným množstvím tekutin. V žádném případě nikdy nenechávejte psa v uzavřeném autě, byť by bylo ve stínu!
S otvíráním hranic nejen do Evropy, ale do celého světa, roste i možnost kontaktu s nemocemi, jež jsme do té doby u našich pejsků neznali. Kromě již zmíněných infekčních nemocí je dobré nechat psa vakcinovat proti Lymské borelióze, dermatofytóze, případně dalším nemocem podle rady vašeho veterinárního lékaře. Vzhledem k výskytu dirofilariózy (viz. výše) v jižních státech Evropy je velice dobré nechat svého spolupasažéra ošetřit preventivně dlouhodobě působícími preparáty i proti tomuto onemocnění.