Dnes 17.8.2020 v Nové Pace zavřeno
17. 8. 2020Mourek dostal externí fixaci roztříštěné ramenní kosti a dnes krásně chodí
15. 9. 2020Morčata a další hlodavci jsou dnes u veterinářů běžnými pacienty a často již podstupují i chirurgické zákroky.
V roce 1990, hned, jak se naskytla příležitost, jsem využil nabídky jedné farmaceutické firmy k návštěvě kolegů v sousedním Bavorsku. Kromě mnoha odborných zajímavostí jsme měli možnost navštívit i venkovskou praxi. Majitel praxe, kolega předdůchodového věku shrnul vývoj veterinární praxe v jedné větě. Jeho otec se ve své veterinární praxi zabýval téměř výhradně koňmi. On byl nucen se specializovat na krávy a jeho dcera měla za pacienty psy a kočky. Od té doby se veterinární medicína opět posunula mnohem dále. Mezi dnešní pacienty veterinárních lékařů patří i králíci, želvy, papoušci, leguáni, fretky, chameleóni, křečci, potkani a samozřejmě morčata.
Negativní vliv civilizačních faktorů ovlivňující zdravotní stav působí nejen na člověka, ale i na jeho zvířecí mazlíčky. Oběhové poruchy, vrozené vady, kloubní potíže, nádorová onemocnění. S tím vším a s mnoha dalšími potížemi se veterinární lékaři potýkají denodenně. Hormonální poruchy nejsou žádnou vyjímkou.
Karina je pětiletá morčecí dáma. Na naši kliniku přišla s poměrně nevinnými potížemi. Symetrickými lysinami na obou stranách těla a sníženou chutí k jídlu. Při podrobnějším vyšetření byl v dutině břišní pohmatem lokalizován poměrně velký tuhoelastický útvar. Něco takového v brišní dutině morčete však nemá co dělat.
Bylo proto provedeno vyšetření ultrazvukem, které přineslo vysvětlení, cystická degeneraci pravého vaječníku. Velikost a počet cyst byl opravdu překvapivý, proto bylo po konzultaci s majiteli ihned přikročeno k chirurgickému řešení, aby se předešlo dalším zdravotním potížím.
Anestezie i samotná operace proběhly bez potíží. Po operačním výkonu se zdravotní stav Kariny velmi rychle zlepšil a po dvou měsících i holá místa na kůži nebyla téměř znát.