Geneticky ucpaný nos buldočkům zprůchodní jedině operace
6. 4. 2019Změna ordinačních hodin na Jičínské klinice
24. 10. 2019Nejnovější výzkum ukazuje, že selektivní šlechtění u psů výrazně ovlivnilo anatomii mozku. Struktura mozku u psů se liší plemeno od plemene v závislosti na různých typech chování, uvádějí autoři výzkumu v časopise Journal of Neuroscience. Ukazuje se tak, jak člověk utvářel mozek svého „nejlepšího přítele“.
Již po staletí lidé účelově šlechtí psy a u různých plemen protěžují různé vzorce chování. Erin Hecht se se svými kolegy zaměřil na zkoumání vlivu tohoto šlechtění na samotnou strukturu mozku u 33 vybraných plemen psů. Pomocí magnetické rezonance pozoroval jeho tým rozsáhlé variace ve struktuře mozku, které zjevně nebyly zapříčiněny pouze změnami ve velikosti těla nebo tvaru hlavy.
Hechtův tým se následně zaměřil na nejvíce se lišící části mozků u několika vybraných plemen. Na těch dokázali identifikovat konkrétní odlišnosti související s danými povahovými vlastnostmi psa, pro které byl šlechtěn. Svůj specifický „oddíl“ v mozku mají velmi výrazný například hlídačská, slídičská či honácká plemena, ale zvláštní sekce byla identifikována i u psů, kteří jsou dobrými společníky.
Tento výzkum nejenže je zajímavý z odborného hlediska, ale užitečný může být i pro běžné majitele pejsků. Vědecky totiž jasně dokazuje, že konkrétní plemena budou chováním vždy tíhnout k určitým vzorcům chování, ke kterým byli vyšlechtěni. Správným výcvikem psa se sice dá docílit mnohé, ovšem pokud zkrátka konkrétní pes má velmi rozvinutou mozkovou část zaměřenou na lov, za srnami vám bude pravděpodobně utíkat vždy.
Původní článek po názvem „Significant Neuroanatomical Variation Among Domestic Dog Breeds,“ je dostupný na webu Journal of Neuroscience.