Když se dva perou, tak má veterinář plno práce
22. 11. 2017Silvestr a zvířata – jak na stres
23. 12. 2017S tímto barovým jménem dochází na naši kliniku štěňátko německé dogy, které ovšem špatně rostl loket. Díky včasné operaci jsme jej ale zdárně opravili.
Campari váží ve svých šesti měsících pěkných třicet pět kilogramů. Genetická dispozice, velká tělesná hmotnost a především rychlý růst způsobily, že dlouhé kosti slečny Campari se nevyvíjejí tak, jak by měly. Odborně se tato diagnóza nazývá „izolovaný procesus anconeus“ a týká se loketních kloubů.
Stranovou stabilitu loketního kloubu zajišťuje háčkový výběžek (již zmíněný procesus anconeus) na loketní kosti tím, že zapadá do jamky v pažní kosti. Z výše uvedených důvodů se někdy stane, že háčkový výběžek nevytvoří pevné spojení s kostí loketní a stabilita lokte, a tím i celý další růst končetiny, je narušen.
Celý problém je nutné včas diagnostikovat a především včas řešit. Schopnost výběžku vytvořit žádoucí pevné spojení s kostí loketní s věkem pacienta rychle klesá. Po 12 měsících věku pak úplně zaniká. Přitom řešení je poměrně „jednoduché“. Prvotní snahy chirurgů o připevnění izolovaného výběžku ke kosti loketní nepřinášely kýžený výsledek.
S přispěním biomechanických výzkumů se dnes volí metoda jiná, pro pacienta šetrná a mnohem efektivnější. Spočívá v úplném přerušení kontinuity loketní kosti (kost se jednoduše rozřízne) v její horní části. Tím se tato část může více přimknout k izolovanému výběžku a tomu je umožněno přirůst ke kosti loketní. Vzhledem k nízkému věku pacienta se tak stane během několika týdnů. Pak již nikdo ani nepozná, že Campari měla někdy nějaký problém.